25 września „Pszczółki” i „Tygryski” odwiedził strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie Pan Paweł Podleśny. Przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Dzieci dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Podczas spotkania utrwalali numer alarmowy 112 oraz uczyli się praktycznie, jak wezwać pomoc, co mówić i odpowiadać na pytania dyspozytora. Co się stało (np. pożar domu, kto poszkodowany), gdzie się znajdujemy (ulica, numer domu, miejscowość, podać charakterystyczny punkt przy przedszkolu) oraz kto zgłasza wezwanie pomocy – podać imię i nazwisko adres zamieszkania. Sprawdzali reakcję poszkodowanego – trzeba delikatnie potrząsnąć za ramię i głośno zapytać „Słyszysz mnie, czy wszystko w porządku?” oraz ćwiczyli ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Wspólnie z panem strażakiem i Fantomem mogliśmy ćwiczyć reanimację – sztuczne oddychanie – uciskanie klatki piersiowej. Dzięki praktycznym działaniom dzieci nabierają wprawy i przełamują strach , to tu w przedszkolu rodzą się mali bohaterowie, których odwaga i dojrzałość zdumiała nie jednego z nas.